Omlós fokhagymás tarja serpenyőben pirítva: így marad a hús igazán szaftos
Ezzel a módszerrel valóban vajpuha lesz az illatos fokhagymás tarja.
A hagyományos kocsonya elkészítése nem egy gyors művelet, azonban a végeredmény megéri a belefektetett energiát. A jó kocsonya titka a sok kocsonyahúsban, a zöldségekben és a lassú főzésben rejlik.
Az igazi kocsonyához úgynevezett kocsonyahúst kell használni, ez a sertés körmét, fülét, orrát, farok- és fejrészét, illetve a bőrét jelenti. Ez azért fontos a kocsonyafőzésnél, mert ezektől az elemektől lesz igazán remegős a végeredmény. Készíthető zöldségekkel, de akár csak simán fokhagymával is. Mi most a „mindent bele” változatot mutatjuk.
A kocsonyahús lehet füstölt is, de akkor oda kell figyelni rá, hogy alaposabban áztasd ki, mint a nem füstölt húsokat, különben előfordulhat, hogy túl sós lesz a kocsonya.
A kocsonyának való húsokat alaposan tisztítsuk meg. A bőröket jól meg kell kaparni, a húsokat pedig megmosni.
Ha jó helyen vásárolunk, akkor alig vagy egyáltalán nem lesz már szőr a bőrön, így nem kell otthon még ezzel is vacakolni.
A megtisztított és megmosott kocsonyahúst a megpucolt répákkal, a hagymákkal és a szemes borssal együtt egy nagy lábosban tegyük fel főni, annyi vízzel, hogy az éppen csak ellepje.
Az egyik legfontosabb mozzanata a kocsonyafőzésnek itt kezdődik: nagyon lassú tűzön, kb. 3-4 órán át főzd a húsokat és a zöldségeket, egészen addig, amíg a hús és a bőr szinte leválik a csontról.
A sóról okkal nem esett még szó, ezzel ugyanis nagyon finoman kell bánni, éppen csak hogy meghintjük vele az ételt főzés közben.
Ha a víz elkezd elfőni, csak annyival pótoljuk, hogy az ellepje a húsokat.
Ha megfőtt a kocsonya, vegyük le a tűzről.
Szedjük ki belőle a húsokat, és öntsünk egy dl hideg vizet a léhez, hogy leülepedjen benne a zavarosság.
Hűtsük ki a levet és szedjük le a tetejéről a zsírt.
A húsokat válasszuk le a csontról, és a bőrös részével felfelé porciózzuk ki kisebb tányérokba, tálkákba.
A kocsonya levét konyharuhán vagy egy nagyon sűrű szövetanyagon szűrjük le, majd a leszűrt levet öntsük rá a húsra.
Tegyük hideg helyre a kocsonyákat, hogy szépen megdermedhessenek. Ez a hely lehet a hűtő, de akár egy kamra is. Kb. 2-3 óra kell hozzá, hogy a kocsonya teljesen megdermedjen.
Tálaláskor kínálhatunk mellé ecetes tormát vagy savanyúságot is.
Fotók forrása: Getty Images
@sobors.hu