Sűrű, padlizsános shakshuka: remegős tükörtojás ül a tetején
Szaftos, sűrű, tartalmas és még mutatós is az izraeli lecsó, friss kenyérrel tunkolva nincs nála jobb fogás a hűvös napokra.
A kencékben és mártogatósokban az a jó, hogy viszonylag gyorsan elkészíthetők, és a vegától a húsevőig mindenki találhat köztük olyat, ami a kedvére való. Az egyik személyes kedvencem a padlizsánkrém, amelyhez csupán néhány hozzávalóra van szükség.
A recept titka a hagymás alapban, a fűszerekben és a tahiniben rejlik, amelyekből egy olyan elképesztően különleges kencét dobhatsz össze, hogy mindenki a receptért fog esdekelni.
A legelső lépés a padlizsánok megsütése, grillezése. Ehhez egy tepsit béleljünk ki alufóliával, majd fektessük rá a padlizsánokat, amelyekre szúrjunk jó néhány lyukat egy villával.
180-200 fokra előmelegített sütőben süssük meg a padlizsánokat, amíg enyhén meg nem feketedik a tetejük, hiszen ez adja majd a padlizsán füstös ízét. A padlizsán sütőben kb. 25 perc alatt sül puhára. Az elkészült padlizsánokat hagyjuk kihűlni.
Amíg a padlizsán sül, készítsük el a hagymás alapot.
Ehhez tisztítsuk meg a vöröshagymát és vágjuk fel apróra. 1,5 ek olívaolajat forrósítsunk fel, majd egy csipet sóval és borssal dinszteljük meg rajta a hagymát. Amint ez kész, tegyük félre.
Használjuk fel a többi hozzávalót is: egy kisebb tálban keverjük össze a tahinit, a citromlevet, a lepréselt fokhagymagerezdeket, a köményt és a sót. A kész keveréket tegyük félre, hogy az ízek összeérhessenek benne.
A kihűlt padlizsánokat vágjuk félbe, majd vájjuk ki a belüket. A héját dobjuk el, a húst tegyük bele egy turmixgépbe.
Adjuk hozzá a hagymás alapot és a tahinis keveréket is, majd addig turmixoljuk, amíg szép, sima, homogén állagot nem kapunk.
Ezután adjuk hozzá a felaprított petrezselymet, illetve locsoljuk meg a maradék olívaolajjal is.
Már tálalhatjuk is egy kis friss bagettel vagy zöldségekkel.
Légmentesen záródó dobozban, a hűtőben akár 5 napig is eltarthatjuk.
Fotó forrása: Getty Images
@sobors.hu