6 élelmiszer, amely több kalciumot tartalmaz, mint a tej
Cikkek
Birsalmasajt, ahogy a nagyid is csinálta – Kezdőként se fogod elrontani
Krémes, fahéjas sütőtöklekvár: szinte semmi munkával készül
Ropogós
Fűszeres zöldségfasírt csicseriborsóval: tartalmas ebéd húsmentesen
Álompuha almás palacsinta: reszelt gyümölcs kerül a tésztába
Tejszínes édeskrumplipüré: fűszeresen készül a krémes köret
Puha áfonyás-mákos kuglóf: egyszerű kevert tészta az alapja
30 perces milánói csirke: parmezán sajt kerül a bundába
A kalcium minden élő szervezet számára létfontosságú ásványi anyag. Az emberi szervezetben elsősorban a csontok szilárdságát biztosítja, de egyebek mellett például az izomzat és az idegrendszer egészséges működéséért is felelős.
A kalcium felszívódásához nélkülözhetetlen a D-vitamin-bevitel. Ez nyáron napozással is megoldható, már napi 10-15 perc is elegendő. Emellett természetesen a magas D-vitamin-tartalmú ételek, mint az olajos halak, lazac, makréla vagy a máj, tojás, gomba fogyasztása is javasolt. Ősztől tavaszig érdemes táplálékkiegészítőkkel is rásegíteni a D-vitamin-bevitelre.
Mennyi a napi kalciumszükséglet?
Egy egészséges felnőtt napi kalciumszükséglete 800-1000 mg között mozog. A gyerekek esetén fokozott odafigyelés szükséges, a várandós nők, a kismamák és az idősek számára nagyobb mennyiségű, akár napi 1200-1500 mg kalciumbevitel ajánlott. Ezt hagyományosan a tej és egyéb tejtermékek fogyasztásával fedezhetjük.
Még én is emlékszem a hangzatos retro reklámszlogenekre - csupa erő, csupa izom, minden reggel tejet iszom -, ha másért nem, mert anyukám és a nagymamám folyton ezeket ismételgették, mikor kisgyerek voltam, tejivásra akartak bírni, ami ellen én hevesen tiltakoztam.
Tejfogyasztás: pro és kontra
A tehéntej-fogyasztással kapcsolatban ma már megoszlanak a vélemények. Egyesek szerint a tejfogyasztás egészséges és hasznos, évezredes gyakorlat, amivel nincsen semmi baj. A tej és a tejtermékek, valamint az azokkal készült ételek ráadásul elképesztően finomak, úgyhogy nincs miért leszámolni velük.
Vannak azonban, akik kifejezetten ellenzik a tejfogyasztást, mert természetellenesnek vélik, hogy egy állat anyatejét igyuk, az egész folyamatot - és végső soron a tejipart - elítélik, annak embertelensége és méltatlansága miatt.
Valamint akadnak olyanok, nem is kevesen, akik ha akarnák sem tudnák nyakra-főre inni a tejet, mert érzékenyek a laktózra vagy allergiások a tejfehérjére.
Tej helyett
De nincs mese, a kalciumra szüksége van a szervezetnek, legyen szó elvekről vagy akár érzékenységről, allergiáról. Jó hír, hogy számtalan élelmiszer tartalmaz kalciumot, némelyik kifejezetten nagy mennyiségben. Így ha lemondunk vagy le kell mondanunk a tej és tejtermékekről, akkor sincs gond. Egy kis odafigyeléssel és az alább felsorolt élelmiszerek étrendünkbe iktatásával könnyedén fedezhető a szervezetünk számára szükséges napi kalciummennyiség.
Szezámmag
Az apró magocska frenetikus kalciumforrás. 100 g szezámmag csaknem 975 mg kalciumot tartalmaz. Ez jóval több a tejnél, mely ugyanilyen mennyiségben fogyasztva mindössze 120 mg-ot fedez. A szezámmag ráadásul kifejezetten finom, melyet szórhatunk salátába vagy a reggeli müzlibe, turmixba. Készíthetünk belőle szezámtejet is vagy tahinit, azaz pirított szezámkrémet. A közel-keleti konyha kedvelt alapanyaga elképesztően finom és sokoldalúan felhasználható a konyhában.
Fontos, hogy a szezámmagban lévő kalcium könnyebben, hatékonyabban szívódik fel, ha azt megpirítjuk. A tahini ebből a szempontból is nyerő választás, mivel hagyományosan pirított szezámmagból készül. Nyers formában is elérhető, más az íze, mint a pirított változatnak, ezért, ha valaki nem kedveli az ízét, érdemes kipróbálnia a nyers változatot.
Mandula
A szezámmag után jöjjön egy csonthéjas, mely szintén kiváló kalciumforrás. 100 g mandula 248 mg kalciumot tartalmaz. Fogyasszuk frissen vagy szárazon pirítva, kerüljük az olajban pirított, sózott verziókat. A mandulából is csodás tej - vagy akár sajt - készíthető. Lisztté őrölve remek alternatív sütemény-alapanyag. De akkor is jó szolgálatot tesz, ha ránk tör az éhség a délutáni órákban és valami ropogtatnivalóra vágyunk. Az irodai asztal fiókjában vagy a táskánkban pont elfér egy zacskó belőle.
Szardínia
Bizony, az egyszerű szardíniakonzerv is az elsőrangú kalciumforrások táborát erősíti. A vékony kis szálkákkal együtt fogyasztható halféléből mindössze 60 g ugyanannyi kalciumot tartalmaz, mint negyed liter tej. A szardínia ráadásul kiváló Omega 3 zsírsav és D-vitaminforrás. Ez utóbbi nagymértékben segíti a kalcium felszívódását.
Brokkoli
Nagy kedvencünk a brokkoli, elképesztően egészséges alapanyag, természetesen kalciumban is gazdag, csak úgy, mint a kínai kel, a káposzta, a fodros kel. Érdemes gyengédebb eljárással, mondjuk párolással készíteni, noha a kalciumtartalmát még akkor sem veszíti el, ha megfőzzük. Jómagam lelkesen gyűjtöm a brokkolis recepteket, ezek közül jó néhány megtalálható az oldalon.
Szója
A szója megosztó alapanyag. Vannak, akik fitoösztrogén- és méreganyag-tartalma miatt ódzkodnak tőle, melyek - különösen gyerekkorban - zavart okozhatnak a hormonális fejlődésben és a pajzsmirigy működésében. Sokan azonban azért nem kedvelik, mert a szója a rettegett GMO - genetikai állománymódosításon átesett szervezet - négyes egyike, a repce, a kukorica és a gyapot mellett. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy Magyarországon - sőt, az Európai Unión belül - tilos az élelmiszerek genetikai állományának mesterséges módosítása. Sokkal veszélyesebb a külföldi országokból származó, élelmiszerek adalékanyagaként elfogyasztott szója.
A kis mennyiségben fogyasztott, jó minőségű szója nem okozhat gondot. 1 dl szójatej 250 mg, 100 g szója 200 mg kalciumot tartalmaz. Aki nem szereti a nyers, natúr szójaízt, annak érdemes kipróbálnia az erjesztett szójatermékeket, a szójaszószt, annak gluténmentes változatát, a tamarit, illetve a misót - a szójababból, rizsből, árpából készült erjesztett pasztát. Ezek kifejezetten ízletesek.
Mák
Végül, de nem utolsó sorban jöjjön az egyik legszuperebb kalciumforrás, a mák. 100 g mák 1400 mg kalciumot tartalmaz. A magyar konyha egyik alapvető alapanyaga, sütemények, tésztaételek, péksütemények kísérője. Talán kevéssé ismert, de isteni tejes ital is készíthető belőle, mely karakteres ízű és pont olyan fehér, mint a tehéntej. Mákrajongóknak érdemes kipróbálni. Az elkészítése pofonegyszerű: egy pohár mákot áztassunk négyszeres mennyiségű forró vízben egy órán át. Turmixoljuk le, majd szűrjük át egy sűrű szövésű anyagon.
Fotó: Getty Images