Ínyenc francia lecsó sok szafttal: másnap még finomabb lesz
A franciák lecsója, a ratatouille a miénknél is gazdagabb ízvilágú. A paradicsomszósz és a friss fűszerek még izgalmasabbá teszik.
Az alap, amire mindig szükséged van, ha lecsót készítesz, az a hagyma, paprika, paradicsom. Ezt a hármast más zöldségekkel, izgalmas fűszerekkel és hússal vagy tojással is tovább dúsíthatod. A lecsót hagyományosan kenyérrel tunkolva fogyasztják, de nokedlivel, rizzsel és bulgurral is kipróbálhatod.
A lecsó akkor jó, ha jó szaftos, ezért hagymából érdemes többet használni, de a kolbász, szalonna mennyiségét is megemelheted, ízben csak jót tesznek az étellel. Ha kolbásszal készíted, a fűszerezéssel mindig légy óvatos, mert a húsnak megvan a maga jellegzetes zamata, így ha megborul a só vagy a bors, kellemetlenné teszi a lecsót. Sokan jó csípősen szeretik, ha te is kedveled, hogy kicsit éget, akkor tört chilipehellyel szórd meg, amely igazán tüzessé teszi a lecsót.
A lecsónál az egyik vitatéma, hogy kell-e alá vizet önteni? Én sosem szoktam, mivel a zöldségekben van elég folyadék, ráadásul nem jó, ha túlfőnek, akkor az igazi, ha kicsit roppan a paprika.
A kolbászt ízlés szerint karikázzuk fel.
A zöldségeket, hagymát, paprikákat és a paradicsomot ízlés szerint vágjuk fel.
A kolbászt a saját zsírján pirítsuk le, ha szükséges, kevés olajat vagy zsírt adjunk hozzá.
A lepirult kolbászokat szedjük ki és tegyük félre.
A kolbász zsiradékjára először a hagymát dobjuk rá, majd 1 perc után a paprikát és a paradicsomot is keverjük hozzá. A zöldségekre szórjuk rá a pirospaprikát (1 evőkanállal több is mehet), fűszerezzük sóval, borssal, főzzük addig, míg a zöldségek összeesnek, megpuhulnak (10-15 perc). Utána keverjük hozzá a kolbászt, és főzzük még 5-8 percig.
A lecsót friss kenyérrel vagy galuskával kínáljuk.
Fotó: Botos Claudia/Sóbors
@sobors.hu