Görög rakott padlizsán, vagyis muszaka - Selymes besamel-mártás koronázza meg
Cikkek
Isteni, sűrű fügelekvár házilag: tartósítószer nélkül készül
Rántott csirkemell hagymás bundában: ezután csak így készíted
Ropogós
Joghurtos-banános kosárka sütés nélkül: mogyorós csoki borítja
Sütőtökös-ricottás kagylótészta: különleges ebéd az őszi hangolódáshoz
Sütőben sült, töltött tortilla: pulykahús kerül a tésztába
Sűrű házi szilvalekvár: bevált receptet mutatunk
Így tárold a főtt ételeket: szuper praktikákat mutatunk
Tizenéves koromban egy görögországi családi nyaralás alkalmával ettem először muszakát. Anyu rendelte egy étteremben, és megkóstoltam. Én még akkor a padlizsánt egyféleképpen ismertem, krémként, olajosan-fokhagymásan, pirítósra kenve. A muszaka úgy maradt meg az emlékeimben, mint egy rakott krumpli, amiben burgonya helyett padlizsán van.
Azóta a padlizsán az egyik kedvenc zöldségem lett, grillezve, mindenféle krémnek, sőt, még rántva is imádom. De valahogy a muszakáról elfeledkeztem, mígnem egyik nap valami darált húsos ételt szerettem volna csinálni, és hirtelen beugrott ez a görög rakottas.
Egy kis muszaka-történelem
A muszaka balkáni étel, a Földközi-tenger és környékének egyik fogása. A legtöbb változat alapja a pirított padlizsán és a paradicsom, amit általában darált hús egészít ki. A hús leggyakrabban bárány vagy marha, de finom pulykából vagy sertésből is. A legismertebb a görög változat, amelyben hús és padlizsán alkotta rétegek szerepelnek, melyeket besamelmártással borítanak, majd megsütnek. Ezen kívül létezik török, szerb és bolgár verziója is. Görögországban készítik úgy is, hogy a padlizsán mellett cukkinit, részben sült burgonyát vagy pirított gombát is tesznek bele.
A ma ismert besameles muszaka receptje egy Bécsben tanult görög séf, Nikolaos Tselementes nevéhez fűződik, aki egy 1920-ban megjelenő szakácskönyvében írta le ennek a padlizsános ételnek az elkészítését. Celemendész szakácskönyve említ böjti muszakát is, amibe nem kerül sem hús, sem besamel, kizárólag zöldségek, paradicsomszósz és zsemlemorzsa. Az alapreceptnek amúgy is számos változata létezik, néha a mártást hagyják el, máskor a zöldségeket variálják.
Réteges, mint a rakott krumpli
A muszaka három rétegből áll: az alsóban pirított - sauté - padlizsánszeletek vannak; a középsőt darált marhahús alkotja - vöröshagymával, fokhagymával, szeletelt paradicsommal megfőzve, fahéjjal, szegfűborssal és fekete borssal fűszerezve; tetején besamelmártás. Az összeállított muszakát addig sütik, míg a teteje megbarnul, ráadásul a rászórt zsemlemorzsától ropogósra sül. Általában langyosan tálalják.
Görög muszaka
Hozzávalók 4 adaghoz
- 500 gramm marha- vagy bárányhús
- 2 evőkanál olívaolaj
- 1 fej vöröshagyma
- 2 gerezd fokhagyma
- 2 darab szegfűszeg
- 1 darab szegfűbors
- 0.5 teáskanál szárított chilli
- 1 darab fahéj
- 1 csipet szerecsendió (reszelt)
- 0.5 teáskanál római kömény
- ízlés szerint só
- ízlés szerint bors
- 2 darab paradicsom
- 2 deciliter vörösbor (opcionális)
- 3 darab padlizsán
- 300 milliliter besamelmártás (a recept linkjét a cikkben találjátok)
Elkészítés:
A raguval kezdjük: egy lábasban olajat hevítünk, amin megpároljuk a finomra vágott vöröshagymát és fokhagymát. Rádobjuk a darált húst, jól összeforgatjuk és fehéredésig pirítjuk.
A paradicsomokat forrázzuk le, húzzuk le a héjukat, daraboljuk össze, majd adjuk hozzá a készülő raguhoz. A fűszereket is beledobjuk. Felöntjük a borral, és 40 perc alatt készre főzzük.
A sütőt előmelegítjük 200 fokra.
A padlizsánokból vékony szeleteket vágunk és egy sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük őket. Bekenjük olívaolajjal, megsózzuk és betesszük a sütőbe 20 percre.
Ezután rakjuk össze az ételt. Egy jénait kikenünk olívaolajjal és rétegezni kezdünk: először a padlizsán, aztán a ragu, majd egy kis besamel. Kétszer megismételjük úgy, hogy az utolsó réteg besamel jó vastagon legyen a tetején. Ha a tetejére szórunk egy kis zsemlemorzsát, szép ropogósra fog sülni.
Fotó: Getty Images
Olvasd el ezt is!