Mennyei vargányakrémleves: ropogós sajtchipsszel feledhetetlen

varganyakremleves
Legolvasottabb cikkek
Friss és ropogós

Nyakig vagyunk a gomba- és krémlevesszezonban, így itt az ideje egy igazán elegáns fogásnak. Aki szereti az erdei gombák ízvilágát, az egyenesen imádni fogja ezt a vargányakrémleves-receptet.

Az ősz sok más vonása mellett azért is szép, mert ilyenkor rengetegféle frissen szedett gombát is beszerezhetsz, hiszen ezeknek az ízét egyetlen szárított gomba sem tudja felülmúlni.

A vargányagomba valódi szezonja ősszel kezdődik: erdőszéleken, tisztásokon terem, többnyire magányos gombaként tengődve. Népiesen szokták úrigombának és tinorúnak is becézni ezt az igen karakteres ízű, húsos, kissé nyálkás érintésű gombafajtát.

Érdekesség, hogy a vargányafélék igencsak energiaszegények: 100 gramm friss vargányagomba csupán 35 gramm kalóriát tartalmaz, míg szénhidráttartalma is éppen hogy eléri az 5 grammot, a zsírtartalma pedig, mondhatni, kerekítési hiba. Viszont gazdagok nyomelemekben és vitaminokban (E- és D-vitamin), igaz, ennek a főzés során nagy része kárba vész. Az íze azonban annyira markáns és különleges, hogy aki egyszer megkóstolta, sosem feledi.

Jó, ha tudod, hogy a gombát, mivel tömegét 90%-ban a felszívott víz adja, előszeretettel szokták ajánlani fogyókúrás ételek alapanyagaként is. Könnyen és gyorsan készíthető belőle isteni fogás is, ami mindeközben még laktató is.

Vargányakrémleves

varganyakremleves

Hozzávalók 4 személyre

  • 1 fej vöröshagyma
  • 3 ek vaj
  • 400 g friss vargányagomba
  • 5 dl csirke- vagy zöldségalaplé
  • 150 ml főzőtejszín
  • só, bors ízlés szerint
Recept idők

Elkészítés:

A vargányagombát mossuk meg, majd tegyük félre, hogy kieressze magából a felesleges vizet.

A vöröshagymát vágjuk apróra, majd tegyük fel párolódni a 3 evőkanál vajon. Lassú tűzön, kb. 25-30 percig pároljuk. Ha elillanna alóla a zsiradék, pótoljuk akár vajjal, akár egy kis vízzel, a lényeg, hogy ne égjen le.

Amikor a hagyma már igazán krémes állagú, a korábban félretett gombáról öntsük le a levet, majd adjuk hozzá a hagymás alaphoz. Keverjük jól össze, majd pár percig hagyjuk őket együtt főni, ezalatt a gomba is ereszt magából még egy kis levet, így nem fog leégni.

Ez idő alatt egy csirke- vagy zöldséglevesalaplé-kockát oldjunk fel fél liter forró vízben. Ha nagyon ráérünk, vagy egy korábbi főzésből eltettünk a fagyasztóba alaplevet, akkor azzal is készíthetjük, a leveskockát csupán a gyorsaság jegyében alkalmazzuk.

Öntsük fel a hagymás-gombás alapot az alaplével, és főzzük össze őket, ez kb. 20-25 perc.

Én már ilyenkor szoktam beletenni egy kis frissen őrölt borsot, mert jót tesz a gomba ízének.

Amikor a gombás, hagymás alap igazán krémessé válik és szép sárgás-barnás lesz a színe is, akkor öntsük hozzá a tejszínt és rotyogtassuk pár percig. Az illata már ekkor is igazán különleges és markáns lesz.

Kóstoljuk meg, hogy az alaplé és a tejszín mennyire egyensúlyozták ki egymást, és ha nem éreznénk elég sósnak, akkor fűszerezzük meg a levest bátran.

Újabb 10 percig alacsony lángon főzzük a levest. Utána botmixerrel turmixoljuk le. Itt még megér az étel egy utolsó utáni kóstolást, de utófűszerezni már tényleg csak akkor kell, ha valaki az átlagnál sósabban vagy édesebben szereti a krémleveseket.

Trükkök a fűszerezéshez:

Ha esetleg nem lenne elég híg a leves, egy kis vízzel, alaplével vagy tejszínnel is hígíthatunk rajta, attól függően, hogy ki milyen ízvilágot kedvel. Az a jó ebben a hármasban, hogy ha véletlenül elsóztuk volna a levest, ami persze hiba lenne, de bárkivel megeshet, akkor a tejszín és a víz kombinációja segíthet enyhíteni a leves sósságán.

Ha viszont nem érezzük benne az alaplé ízét, vagy túl sok lenne benne a tejszín, úgy az extra alaplével szintén egyenesbe hozhatjuk ezt a fantasztikus krémlevest. A bors pedig, mint titkos ütőkártya, szuperül kiemeli a vargánya karakteres ízét.

Tálaláshoz serpenyőben pár perc alatt elkészíthető sajtchipset ajánlunk, a sütős verzióhoz itt találsz receptet.

Fotók: Horváth Kitti Gabriella/Sóbors

Ezt is szeretjük