Hagyományos lecsó jó sok kolbásszal: akkor az igazi, ha sűrű a szaftja
A lecsó a magyar konyha büszkesége, számtalan variációban készülhet, így sosem tud ráunni az ember.
Nálam a lecsónak hagyománya van: édesapám csípősen szereti, főleg, ha nokedlit is szaggatunk bele. Rengetegféle lecsóreceptet próbálhatsz ki, a legtöbb nemzet büszkélkedhet saját változattal, még a magyar lecsónak is több arca ismert. Van, aki kolbásszal, szalonnával, káposztával vagy tojással készíti, és még olyan is akad, melyben virsli bújik meg a zöldségek között.
Nyáron érdemes gyakran készíteni, hiszen akkor van az édes, lédús paradicsomnak szezonja. Ha van rá lehetőséged, akkor bográcsban is megfőzheted, úgy lesz igazán finom. A jó lecsó titka az alapanyagoknál kezdődik, mindig hazai, kiváló minőségű zöldségből készüljön.
Bevallom, a paradicsom nem nagy kedvencem, ettől függetlenül szükség van rá a lecsóban. A legtöbb receptben a paprika aránya a legnagyobb, ráadásul többfajta is kerülhet a fazékba. Olyan lecsórecept is létezik, amelyben sűrített paradicsomot használnak, ez szezonon kívül lehet jó választás. Én most friss paradicsommal és háromféle paprikával dolgoztam, a végén pedig tojással sütöttem egybe a szaftos zöldségeket.
Ha szeretnéd, akkor bátran gazdagítsd hússal a lecsót, úgy csak ízletesebb és tartalmasabb lesz. Ha pedig szereted a csípőset, tört jalapeñóval is izgalmasabbá teheted a szaftos ételt.
Egy magas falú serpenyőben vagy lábasban forrósítsunk fel kevés olajat, majd dobjuk rá a tetszés szerint felvágott vöröshagymát. Körülbelül 2-3 perc múlva keverjük hozzá a tetszés szerint felvágott paprikákat, a paradicsomot, fűszerpaprikát, sót és borsot. A lecsót főzzük addig, amíg a zöldségek összeesnek, megpuhulnak. (Ha szükséges, 1-2 deci víz is mehet a zöldségek alá.)
A tojást üssük fel, keverjük össze, majd csorgassuk a zöldségekre, és 2-3 perc alatt süssük egybe.
Fotó: Botos Claudia/Sóbors
@sobors.hu