Főzelék indiai módra, 15 perc alatt - Így készül a vöröslencse dahl
Az indiai konyha nagyon hasonlít a miénkhez: főzelékek és szaftos húsok körül mozog. És persze mégis nagyon más.
Ezt a ropogós és fűszeres indiai ételt egész évben elkészítheted: a töltelék olyan egyszerű hozzávalókból készül, mint a főtt krumpli és a zöldborsó, mindezt pedig egy pitetésztához hasonló tésztabatyuba kell töltened, majd olajban kisütnöd. Első hangzásra talán semmi különleges nincs ebben a receptben, hiszen a magyar konyha is számos hasonló fogással büszkélkedik, azonban a samosának teljesen más az ízesítése.
Olyan fűszerek teszik izgalmassá, mint a friss koriander és a koriandermag, a köménymag, a gyömbér és a garam masala vagy tandoori fűszerkeverék. Ha utóbbi épp nincsen kéznél, akkor könnyen összedobhatod a saját keverékedet, amelyhez itt találsz egy szuper receptet.
Az igaz, hogy nem egy 10 perces fogásról van szó, és nem kevés türelmet igényel, azonban az első falat minden fáradozásért kárpótol majd. Ha pedig túl macerás számodra a tészta elkészítése és megformázása, akkor réteslapokat is használhatsz helyette. A réteslapból készült samosáról ebben a cikkünkben írtunk korábban.
A krumplit mossuk meg, és héjában, enyhén sós vízben, fedő alatt főzzük puhára.
Közben készítsük el a tésztát. Egy közepes tálban keverjük össze a lisztet és a sót, majd csurgassuk bele az olajat. Kézzel vagy egy kanál hátával alaposan morzsoljuk szét a liszttel, és 2-3 részletben adjuk hozzá a vizet is. Gyúrjuk homogén állagú, összeálló gombóccá: állagra leginkább a pitetésztára hasonlítson. Ha túl kemény a tészta, vagy nem áll össze, adjunk hozzá még 1-2 evőkanálnyi vizet. Egy fóliával takarjuk le a tálat, és fél órára tegyük félre pihenni.
A koriander- és köménymagot tegyük egy mozsárba vagy fűszerdarálóba, és zúzzuk darabosra. Ha egyik eszköz sincs otthon, akkor használjunk őrölt változatot belőlük. Egy nagyobb serpenyőben vagy lábosban hevítsük fel az olajat, és pirítsuk meg benne a zúzott magokat. Ez 1-2 percet vesz igénybe: akkor jó, ha kellemesen illatoznak. Adjuk hozzá a gyömbért és a zöld chilit, és együtt is pirítsuk őket 1-2 percig. Vegyük le a tűzről.
Szűrjük le és hámozzuk meg az időközben megfőtt krumplit, és egy krumplinyomóval törjük össze. A zöldborsóval együtt adjuk a lepirított fűszeres keverékhez, ízesítsük a sóval, a garam masala vagy tandoori fűszerkeverékkel és a friss korianderrel. Egységesítsük a masszát.
Készítsük el a batyukat. A tésztát osszuk 8 egyforma részre, és egyenként gyúrjunk belőlük kisebb gombócokat. Nyújtsuk őket szabályos, ovális formára, és egy éles késsel keresztben vágjuk el őket. Ezáltal két, kissé hosszúkás félkört kapunk.
Ahhoz, hogy a batyukat össze tudjuk állítani, és ne nyíljanak ki sütés közben, ragasztóra, azaz csirizre lesz szükségünk. Ehhez egy teáskanál lisztet keverjünk el 3-4 teáskanál vízzel, és a mutatóujjunkat belemártva kenjük meg az első félkör széleit. Vegyük a kezünkbe a tésztát, és az egyenes oldalakat egymásra hajtogatva formázzunk belőle egy kis csákót. Alaposan nyomkodjuk egymásra a csirizes felületeket, majd töltsünk bele 2-3 teáskanálnyit a töltelékből. A szabad széleket szintén csipkedjük össze, és zárjuk le a batyut. Ezzel elkészült az első samosánk. Ismételjük meg a folyamatot a maradék tésztával és töltelékkel.
Egy közepes edényben hevítsünk olajat, majd közepes hőfokon, vigyázva, hogy ne égjenek meg, süssük aranyszínűre a samosákat. Szedjük őket papírtörlőre, és melegen fogyasszuk. A képeken is látható korianderchutneyval kínáljuk.
Fotók: Kapitány Beáta / Sóbors