Mutatjuk, hogy készül a legfinomabb bolognai: tejtől lesz krémes a szósz
A sűrű bolognai szósz tejjel készül. A szokatlan hozzávaló lágyítja a ragu ízét, miközben krémesebbé teszi.
A betyárfalatok egy kevésbé ismert, de annál finomabb és színesebb étel, amit, mint már említettem, főként Magyarország déli részén, illetve Szerbiában készítenek. Noha néhány mozzanatában felfedezhetők hasonlóságok a betyárszelettel, a kettő mégis teljesen más étel.
A betyárfalatok különlegességét a sült krumpli piros aranyos, sűrített paradicsomos, erős pistás keveréke adja, amely mellől a pirospaprikába forgatott szalonna, a remegős tükörtojás és a fűszeres tarja sem maradhat el.
A betyárfalatok készítése többlépcsős folyamat. Bár elsőre nehéznek tűnhet, hogy minden egyszerre legyen friss, mire feltálalod, némi gyakorlással már kisujjból is ki fogod tudni logisztikázni a lépéseket. Én mindig a krumplit és a tojást hagyom a végére, ugyanis az összes alapanyag közül ezeknél a legfontosabb, hogy tényleg frissen kerüljenek az asztalra, ne pedig szottyosan vagy kihűlve.
Mindig a tarjával kezdjük a készülődést. Klopfoljuk ki a húsokat, majd sózzuk és borsozzuk meg mindkét oldalukat.
Ezután a fej fokhagymát gerezdekre szedve, kb. 5-6 gerezdet préseljünk le fokhagymanyomóval, és azzal is kenjük be a húsokat.
Ha ez kész, locsoljuk meg a 2 evőkanál olívaolajjal a húsokat, és tegyük félre, amíg elkészítjük a krumplit.
A krumplikat hámozzuk meg, majd vágjuk fel kisebb hasábokra. Tegyük bele a gerezdeket egy közepes méretű lábosba, engedjünk rá vizet, hogy ellepje.
Szórjuk meg 1 teáskanál sóval, majd 10 percig főzzük a krumplit lobogó vízben. Nem kell szétfőzni, csak kicsit megpuhítani a krumplit. Szűrjük le és hagyjuk, hogy az összes víz lecsepegjen róla.
Készítsük el a krumplihoz való pácot. Ehhez egy tálban keverjük össze a Piros Aranyat, a pirospaprikát, a sűrített paradicsomot és az Erős Pistát. Ebbe fogjuk majd a frissen kisült krumplikat belehempergetni.
A virsliket irdaljuk be, a szalonnaszeleteket pedig vagdossuk be úgy, mintha egy polip lábait próbálnánk meg kivágni. De nehogy levágjuk a „lábakat”, csak bevágni kell, a két végét pedig fogpiszkálóval tűzzük össze, mintha csak egy virág lenne vagy napocska.
Vegyünk elő egy nagyobb serpenyőt, majd először a tarjaszeleteket süssük ki benne, oldalanként kb. 5-5 perc alatt.
Ha a tarjákat kisütöttük, alufóliával takarjuk le őket, hogy ne hűljenek ki.
Ezután vegyünk elő egy magasabb falú lábost, amiben tegyünk fel olajat a sütni való krumplinak. A krumplit kisebb adagokban kezdjük el kisütni.
Ezzel párhuzamosan egy serpenyőben kezdjük el lesütni a szalonnákat is, egészen pirulásig. Amikor már látjuk, hogy zsírjára sültek és pirulnak, egyesével szedegessük ki őket, és szintén takarjuk le alufóliával.
Süssük meg pár perc alatt a virsliket is, majd ezeket is takarjuk le alufóliával.
A kisült krumplit papírtörlőre szedve csepegtessük le, és adagonként forgassuk bele még melegében a pácba.
Amikor már kisült a tarja, a szalonna és a virsli is, a krumplinak pedig már legalább a fele kisült, és bele is forgattuk a pácba, egy kis méretű serpenyőben süssük meg a tojásokat. Mivel a remegősség a cél, alacsony lángon, pici sóval meghintve a sárgáját, fedő alatt kezdjük el sütni. Amikor látszik, hogy a tojássárgáján kezd egy vékony, fehér hártya képződni, a tojás már kész is.
Tálalásnál a fólia alatt melengetett húsokat egyesével tegyük a tányérokra, és minden szeletre tegyünk egy frissen sült tojást. Halmozzunk melléjük egy adag pikáns pácban forgatott sült krumplit, mehet rá a virsli is, majd végül a dekorációként kisütött szalonna.
A tetejére karikázzunk lila hagymát, majd lubickoljunk a dicséret hullámban, hogy micsoda terülj-terülj asztalkámat rittyentettünk a családnak vacsorára.
Fotók forrása: Horváth Kitti Gabriella/Sóbors
@sobors.hu